Excel’de hücre içinde bulunan metinleri istediğiniz gibi parçalama yapabilir, benzer şekilde de birkaç ayrı hücre içeriğini de tek bir hücre içinde istediğiniz gibi birleştirebilirsiniz.
Excel’in standart kütüphanesinde metinlerle ilgili yeteri kadar fonksiyon barındırmakta. Örnek verecek olursak;

=PARÇAAL(metin; başlangıç_sayısı, uzunluk)

Excel’i Türkçe olmayanlar için Parçaal fonksiyonun karşılığı =MID() ‘dir.

Örneğin elimizde bulunan listede bir hücre içinde müşterinin adı ve aldığı ürün tek hücre içinde bulunsun. (cık cık kötü yapılmış bir tasarım :D ). Yani;

Burhan Altıntop, Bilgisayar
Burhan Altıntop, Masa
Burhan Altıntop, Saat
Burhan Altıntop, Kalem
………..

Böyle bir listeden sadece müşteri ismini alabilmek için ;

=PARÇAAL(Metin*;1;15) formülü yeterli olacaktır.

Amaç ürün isimlerini almak ise her ürün başlangıç yeri aynı olmasına rağmen ürün uzunluğu farklı olduğu için aslında PARÇAAL fonksiyonu yetersiz kalır. Aslında yetersiz kalmaz ama fazla uğraştırır. Şöyle ki; dinamik olarak her ürün uzunluğunu bulmak için toplam satır uzunluğuna ihtiyacımız vardır Bunu da UZUNLUK() –LEN() formülü yardımıyla bulabiliriz.

İstediğimiz ürün adı uzunluğu şuna eşit olur = UZUNLUK(Metin*)-17

Bunu da formülde yerine koyarak ürün isimlerini alan formül;

=PARÇAAL(Metin*;17; UZUNLUK(Metin*)-17)

şeklinde olur.

Tabi bunlar biraz karışık örnekler, Excel bunu bizim için biraz daha basitleştirmiş ve böyle işlemler için görsel bir arayüz hazırlamış. (Eline sağlık Excel). İsmi “Metni Sütunlara Dönüştür”.

Üst dosya menü çubuğunda Veri sekmesi altına bulunuyor. Parçalamak istediğimiz metinleri seçtikten sonra bu sihirbazı çalıştırdığımızda karşımıza şöyle bir ara yüz çıkıyor.

Metni sutun

Burada sayı saymanıza (Burhan Altıntop kaç harfliymiş vs.) gerek yok. İki ayrı seçenek menüsü var.

  1. Sabit Genişlikli: Bu kısımda Mouse yardımı ile böleceğimiz parça uzunluklarını (sınırsız sayıda) seçebiliyoruz.

metin sabit genişlik

2.   Sınırlandırılmış: Bu kısımda ise metinlerimiz içinde yer alan kritik karakterler söz konusu. Bu örnekte isim ve ürünleri ayıran bir virgül karakteri var. Virgülle ayrılmış olanlar dediğimizde,

metin sınırlandırılmış

Excel sağ olsun hemen bizim için gerekli işlemleri yapıyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken husus sonuçları ayrı ayrı hücrelere sağa doğru yazmasıdır. Yani eğer sağ tarafta başka veriler var ise onların üstüne yazabilir. Bu yüzden sağ tarafın yeterince geniş bir şekilde boş olduğu bir yer kullanınız.